کتاب درد مختصر و آسایشگاه

اثر هارولد پینتر از انتشارات سبزان - مترجم: رضا دادویی-بهترین نمایشنامه ها

کمدی سیاه پوستی که در یک موسسه روانپزشکی دولتی قرار دارد، The Theothouse در اطراف طرح ضرب و شتم وحشیانه در برابر فساد، مزایای جنسی و بی کفایتی ناخوشایند متمرکز است. زیر کمدی سطحی، پیامدهای ترسناکی در رابطه با بوروکراسی وجود دارد که ظاهرا به مسائل بشردوستانه اختصاص دارد، اما در این میان مردم به صورت شمارشی به آنها اشاره می کنند و به صورت ساده به عنوان چهره های خراب در یک ترازو فراموش می شوند. The Slight Acne یک بازی تراژیک است که توسط Harold Pinter در سال 1958 نوشته شده و اولین بار توسط Methuen در لندن در سال 1961 منتشر شده است. این مربوط به زوج های متاهل رویاها و آرزوها است، بیشتر به شوهران متمایل به ترس از ناشناخته، پیر شدن و دیگران به عنوان یک تهدید به هویت خود. استفاده از تکنیک های پدیداری شناختی با Pinters "Comedy of Menace" "تهدید" را به عنوان یک تهدید داخلی و هستی شناختی معرفی می کند، نه به عنوان یک خطر واقعی فیزیکی از یک منبع خارج از محیط کاراکتر.


خرید کتاب درد مختصر و آسایشگاه
جستجوی کتاب درد مختصر و آسایشگاه در گودریدز

معرفی کتاب درد مختصر و آسایشگاه از نگاه کاربران
آسایشگاه نمایشنامه ایست نوشته هرولد پینتر نویسنده و فعال انگلیسی که به سال 1958 به رشته ی تحریر در آمده. هرولد پینتر به عنوان کارگردان در سال 1980 اثر خود را به اجرا برده و در سال 1995 به عنوان بازیگر ایفای نقش کرده است.
ترجمه ای که من داشتم اثر آقای قاسمی نژاد و چاپ نشر قطره است.این نسخه در صفحات نخستین, شامل سخنرانی پینتر در سال 2005 به مناسبت دریافت جایزه نوبل ادبیات است که در آن او چهره ی کثیف ظلم لیبرالیسم دروغین غربی را بر سایر کشور های جهان برای حضار به زیبایی تشریح می کند.جمله ای تامل برانگیز از خطابه :
@ در واقع زبان را برای محدود شدن تفکر به کار می گیرند@
آسایشگاه مکانی است برای نگاهداری بیماران که از تعدادی کارمند, کارگر و یک رییس تشکیل شده است.در اینجا بیماران هیچ هویتی ازآن خود ندارند و تنها با شماره ای حقیر از یکدیگر شناخته می شوند! چه وحشتناک است که آدمیان هیچ ویژگی به خصوصی نسبت به یکدیگر نداشته باشند و نزد حاکمان عددی بیش نباشند.در پرده ی اول گیبز یکی از کارمندان زیر دست روت (رییس آسایشگاه) خبر مرگ 6457 را به اطلاع روت می رساند و تنها عکس العمل او این گونه است @کی؟؟ به یاد نمی آورم@ و او تنها از بهم خوردن نظم بخش خود به وسیله مرگ 6457 ناراحت است و به مرگ یک شخص تنها از دید بهم خوردن قسمت تحت کنترل خویش می نگرد. گیبز به راستی مرموز ترین شخصیت این نمایشنامه است.کمدی مضحکی است که مردمان در آن قربانیند.
در این میان خبر می رسد که کودکی در آسایشگاه به دنیا آمده و پدرش ناشناخته است. روت این خبر را به مثابه ی بی نظمی ای بسیار بزرگ در بخش خود به شمار می آورد و از گیبز می خواهد که پدر بچه را برایش شناسایی کند.لم دراین میان شخصیتی است که با علاقه از ترفیع خود با خانم کاتس صحبت می کند و ایده های زیادی برای بهتر شدن آسایشگاه دارد.خانم کاتس تنها کسیست که لم به آن اعتماد دارد و او را دوست خود خطاب می کند اما می بینیم که کاتس به کمک گیبز می رود و,لم را روی صندلی می نشاند و الکترود ها را به دست او وصل می کند و پس از شکنجه نمودن او در زیر نورقرمزی بیرحم,آن دو شروع به بازجویی از لم می کنند.سوال ها به گونه گیج کننده مطرح می شوند و لم حتی فرصت پاسخ دادن را ندارد.
سرانجام گیبز به وزارتخانه رفته و گزارش قلع و قمع شدن تمامی کارمندان به جز خود را می دهد و مورد تشویق قرار می گیرد.در انتها می فهمیم که متجاوز و قاتل کسی غیر از شخص رییس نبوده است و این با عث کمبود محبوبیت و بد گمانی مریض ها شده بود و به زعم گیبز این دلیل مناسبی برای تعویض شدن حکومت آنجا می باشد.
نکات داستان :
*خانم کاتس شخصیتیست کثیف و هوسباز است که به رابطه با مردان علاقه داشته که سرانجام در تخت با روت به قتل می رسدو دقیقا مصداق زنی جهنمی و فاحشه گونه را دارد.
*روت دایم الخمر, هوسباز, فراموش کار, پیر و خرفت است.و نمادی است از حاکمان فاسد. او همچنین پیشینه ی نظامی دارد
*لم تنها شخصیت درست داستان که اهل فکر بوده و انسان دوست, قربانی اعتماد خود می شود و به جرم ناکرده مجازات می شود

فضای داستان و شخصیت ها آیینه ی تمام نمای عصر ماست و همین کافیست که بگوییم هنرمند به خوبی به این هدف (پرده برداری از حقیقت)دست یافته است.

مشاهده لینک اصلی
ممكنه بخشي از برداشتم از نمايشنامه متأثر از سخنراني پينتر به مناسبت جايزه نوبل باشه كه در ابتداي كتاب چاپ شده بود.
بيماران آسايشگاه كه هيچوقت در نمايشنامه حضور پيدا نمي كنن، شبيه مردم جامعه هستن كه فقط زماني كه حكومت ها بخوان با شعار @به خاطر مردم@ اون ها رو مورد استفاده قرار ميدن. دوران حكومت نظامي @روت@ به سر رسيده و گيبز با آرمان جديدي وارد صحنه ميشه. گيبز سعي مي كنه هنجار جديدي بسازه و خودش رو دلسوز بيماران جلوه بده، در صورتي كه تنها فرد دلسوز براي بيماران يعني @لم@ رو زنداني مي كنه تا مقدمات طرح قتل عامش رو آماده كنه.
اما شايد جذاب ترين بخش نمايشنامه ادعاهاي روت باشه كه از شيوه كومونيستي اداره آسايشگاه (كه بيمارا رو با شماره نامگذاري كرده) انتقاد مي كنه (منش آمريكايي) اما خودش هيچ تغييري در اين وضع ايجاد نمي كنه، چون مغاير با خواسته هاي قلبيشه.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب درد مختصر و آسایشگاه


 کتاب سه تک گویی
 کتاب ماهی برای یک ملعون
 کتاب شش شخصیت در جست و جوی نویسنده
 کتاب خرس
 کتاب اما ابرها…
 کتاب سه تک گویی